fbpx

LABORATORIUM NAUKOWE MAGNETOTRANSPORTU PRZY NISKICH I ULTRA NISKICH TEMPERATURACH

KOMPLEKS NAUKOWO-DYDAKTYCZNY CENTRUM MIKROELEKTRONIKI I NANOTECHNOLOGII UR

O laboratorium

Laboratorium Kriomagnetyczne wyposażone jest w system pozwalający na  generowanie pola magnetycznego do 14 Tesli. Dzięki wykorzystaniu izotopu  3He są możliwe pomiary w temperaturze do 0.3K. W laboratorium są prowadzone badania transportu elektronowego w strukturach półprzewodnikowych o obniżonej wymiarowości (2D, 1D, 0D) wytworzonych w Laboratorium technologicznym MBE z kontrolą jakości wytwarzanych struktur: SIMS.

Pracownicy:

  • Mgr Paweł Śliż

W szczególności są wykonywane obserwacje Kwantowego Całkowitego Efektu Halla (IQHE), Oscylacji Szubnikowa de Hassa (SdH) oraz w wyższych temperaturach Rezonansu Magnetofononowego (MPR) w strukturach przygotowanych metodą MBE oraz  w Laboratorium technologicznym Nanolitografii z Fotolitografią. Sprzęt pomiarowy umożliwia równoczesne pomiary czterech próbek metodą stało lub zmiennoprądową, zaś mierzone sygnały na poziomie mikro i nanowoltów są zbierane i archiwizowane. Całość systemu sterowana jest dzięki oprogramowaniu napisanym w środowisku LabVIEW .

W Laboratorium Kriomagnetycznym są prowadzone zajęcia ze studentami w zakresie fizyki półprzewodników. Są również realizowane  prace dyplomowe.